Jesteś tutaj

Spłonął dach budynku wielorodzinneg

W czwartek 16 sierpnia br. w godzinach popołudniowych do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Wągrowcu wpłynęło zgłoszenie telefoniczne o pożarze budynku wielorodzinnego w miejscowości Miączynek, gmina Skoki. Z informacji jakie uzyskał dyżurny wynikało, że pożarem objęte jest poddasze i istnieje duże prawdopodobieństwo, że w budynku może znajdować się osoba w podeszłym wieku. Po przyjeździe pierwszych zastępów straży pożarnej dach budynku był w ogniu, na szczęście współlokatorzy poinformowali kierującymi działaniami ratowniczymi, że  wszystkie osoby opuściły budynek przed przyjazdem strażaków.

Strażacy po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu energii elektrycznej podali pięć prądów wody w natarciu. Działania prowadzono zarówno od środka budynku, jak również z zewnątrz, podając prądy wody z podnośników i drabin przystawnych. Dach pokryty był w całości blachodachówką co znacznie utrudniało działania. Do momentu przyjazdu pierwszych zastępów pożar objął swym zasięgiem całą konstrukcję wielospadowego dachu. Do jego zatrzymania stosowano wymiennie lancę gaśniczą, którą powstrzymywano ogień aby móc prowadzić dalsze prace rozbiórkowe i dogaszające. W trakcie działań dokonano przeszukania pomieszczeń w celu wyeliminowania obecności ewentualnych osób poszkodowanych. Na miejscu zdarzenia posługiwano się kamerami termowizyjnymi i przecinarkami do cięcia stali. Prace prowadzono w sprzęcie ochrony dróg oddechowych.

Łącznie w działaniach brało udział 11 wozów straży pożarnej z PSP i OSP. Na miejscu zdarzenia pojawił się również Burmistrz Miasta i Gminy Skoki.

 

zdjęcia: dh Karol Nowak, dh Daniel Greser – OSP Skoki

opracowanie: st. sekc. Piotr Kaczmarek

oficer prasowy KP PSP w Wągrowcu