Jesteś tutaj

Pożar magazynów

 Pożar magazynów

 

16 lipca 2019 roku tuż przed godziną 17. do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Wągrowcu wpłynęło zgłoszenie o  pożarze magazynów rolniczych w miejscowości Grylewo. 

Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów straży pożarnej dach budynku znajdował się cały w ogniu. Konstrukcja budynku murowana z dachem drewnianym pokrytym na całości papą, która w procesie spalania wytwarzała dużą ilość dymu.

Przy budynku, który był objęty pożarem, w odległości ok. 3 metrów, znajdowała się wiata garażowa, w której składowane było zboże.  

Kierujący Działaniami Ratowniczymi w trakcie rozpoznania został poinformowany przez pracowników, że przed przyjazdem straży pożarnej zdołali wyprowadzić z budynku sprzęt rolniczy, a także ewakuowali w bezpieczne miejsce dwa psy, których kojec znajdował się przy budynku objętym pożarem.

Działania jednostek ochrony przeciwpożarowej w pierwszej fazie polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu dwóch prądów wody w obronie na sąsiadujący budynek, a następnie w miarę przybywania kolejnych sił i środków podjęto działania w natarciu na palący się obiekt, gdzie podano sześć prądów wody. Po zlokalizowaniu pożaru strażacy przystąpili do prac rozbiórkowych jednocześnie dogaszając pogorzelisko.

W trakcie prowadzonych działań jeden zastęp wyznaczono do budowy stanowiska wodnego z pobliskiego jeziora .

W działaniach gaśniczych udział brało 10 zastępów straży pożarnej w sile 33 strażaków, Policja oraz pogotowie energetyczne.

 

Całkowitemu spaleniu uległ budynek magazynowy, a także tona zboża siewnego.

 

opracowanie: mł. ogn. Piotr Kaczmarek, oficer prasowy KP PSP w Wągrowcu

zdjęcia: JRG PSP w Wągrowcu