Jesteś tutaj

Pożar kotłowni

 

W poniedziałek 4 lutego 2019 r. kilka minut po godzinie 15 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Wągrowca wpłynęło zgłoszenie o pożarze kotłowni w budynku mieszkalnym w miejscowości Werkowo. W trakcie przyjęcia zgłoszenia osoba zgłaszająca przekazała informację, że wszyscy domownicy zdążyli opuścić mieszkanie. Do zdarzenia zadysponowano siły i środki z JRG PSP w Wągrowcu i OSP Łekno. Po przyjeździe pierwszego zastępu straży pożarem objęte było wydzielone pomieszczenie kotłowni w budynku parterowym, w którym znajdowały się dwa mieszkania.

Strażacy wyposażenie w sprzęt ochrony dróg oddechowych natychmiast przystąpili do zabezpieczania miejsca zdarzenia, równocześnie podając jeden prąd wody w natarciu. Po wstępnym opanowaniu ognia przystąpiono do oddymiania mieszkania. Podczas prac związanych z dogaszaniem pożaru korzystano z kamery termowizyjnej. W kotłowni, gdzie najprawdopodobniej doszło do powstania pożaru znajdował się bojler CO, którego ocieplenie z pianki poliuretanowej topiąc się wytworzyło dużą ilość dymu. Dym rozchodząc się po mieszkaniu spowodował duże straty poprzez okopcenie ścian i sufitów mieszkania. W trakcie pożaru przepalaniu uległa sieć wodociągowa zalewając mieszkanie. Płomienie wychodzące przez okno kotłowni spowodowały stopienie się części styropianowej elewacji.

O zdarzeniu poinformowano Wójta Gminy Wągrowiec ponieważ lokal, w którym doszło do zdarzenia był własnością Gminy Wągrowiec zamieszkałym przez dziesięcioosobową rodzinę. W momencie przekazania miejsca zdarzenia stosownym służbom lokal nie nadawał się do zamieszkania, ze względu na odcięcie mediów oraz na zapach spowodowany przez produkty spalania.

Na miejscu działań czynności dochodzeniowe prowadziła Policja.

 

zdjęcia: mł. asp. Waldemar Szymkowiak, JRG PSP Wągrowiec

opracowanie: st. sekc. Piotr Kaczmarek, oficer prasowy KP PSP w Wągrowcu