Jesteś tutaj

Duży pożar chlewu

Duży pożar chlewu

 

16 kwietni 2020 roku do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Wągrowcu wpłynęło zgłoszenie o pożarze chlewu po dawnym gospodarstwie PGR w Pawłowie Skockim. Po dojeździe na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów straży pożarnej okazało się, że pożarem objęty jest cały budynek gospodarczy ok. 2000 metrów kwadratowych, w którym znajduje się słoma i siano w balotach - łącznie ok. 500 sztuk.

Kierujący Działaniami Ratowniczymi poinformował SKKP Wągrowiec o niewystarczającej ilości sił i środków potrzebnych do opanowania pożaru w związku z tym, z uwagi na położenie na granicy powiatów, podjęto decyzję o zadysponowaniu SiS z powiatu: poznańskiego i gnieźnieńskiego.

Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, do momentu potwierdzenia odłączenia prądu działania skupiły się na obronie sąsiadującego budynku mieszkalnego oraz obronie budynku nieczynnej gorzelni,  jednocześnie budując punkt czerpania wody na rzece Wełna. Po potwierdzeniu odłączenia prądu strażacy podali jeden prąd wody z drabiny mechanicznej oraz dwa prądy wody do wnętrza palącego się budynku. Intensywność pożaru spowodowała zawalenie się konstrukcji dachu wraz z pokryciem eternitowym do wnętrza budynku przykrywając tym samym licznie tlące się bale słomy i siana uniemożliwiając tym samym skuteczne ich gaszenie oraz usunięcie przy pomocy ciężkiego sprzętu. Ze względu na zaistniałą sytuację KDR podjął decyzję o zaprzestaniu podawania środka gaśniczego i pozostawieniu na miejscu pogorzeliska w formie dozorowania Ochotniczej Straży Pożarnej w Skokach do momentu samoistnego wypalenia. Na miejsce zdarzenia przybyła grupa dochodzeniowa z Policji w celu wyjaśnienia okoliczności powstania pożaru.

 

opracowanie: mł. ogn. Piotr Kaczmarek, oficer prasowy KP PSP w Wągrowcu

zdjęcia: archiwum OSP Skoki