Jesteś tutaj

Ćwiczenia oraz próbna ewakuacja w Sądzie Rejonowym.

   W dniu 02.10. 2017r w Sądzie Rejonowym w Wągrowcu przy ulicy Kościuszki przeprowadzono ćwiczenia zmiany służbowej JRG, połączone z próbną ewakuacją pracowników oraz osób przebywających w budynku. Scenariusz ćwiczeń był następujący. z jednego z pomieszczeń zaczął wydobywać się gęsty dym, osoba która to zauważyła za pomocą ROPu uruchomiła sygnał alarmowy, -  rozpoczęła się ewakuacja osób przebywających w budynku. Zawiadomiono odpowiednie służby. Strażacy po dojeździe na miejsce zdarzenia otrzymali informację od koordynatora akcji ewakuacyjnej, że prawdopodobnie wszystkie osoby opuściły budynek. Strażacy przystąpili do przeszukania budynku sądu oraz lokalizacji źródła zadymienia – okazało się że wszyscy opuścili budynek  a źródłem zadymienia był  pożar kosza na śmieci.

    Treningi próbnej ewakuacji są doskonałą okazją do wyrobienia wśród stałych użytkowników danych obiektów dobrych nawyków oraz odpowiedniego zachowania się w sytuacji wystąpienia zagrożenia. Natomiast strażacy mają możliwość zapoznania się z obiektem ( układem pomieszczeń), możliwościami dojazdu do obiektu, rozpoznania zaopatrzenia wodnego oraz możliwościami taktycznymi sprzętu ( zasięg podnośnika).

    Podsumowując ćwiczenia wyrażono nadzieję że nie będzie trzeba wykorzystywać zdobytej wiedzy w realnych zdarzeniach oraz wymieniono spostrzeżenia i uwagi dotyczące przebiegu ćwiczeń.

Opracował: st.asp. Maciej Roman

Zdjęcia: JRG w Wągrowcu